czwartek, 30 maja

Sklep Zielarski

Sklep Zielarski

Od kilku lat wzrasta zainteresowanie społeczeństwa ziołami. Co ciekawe, często to właśnie bardzo młode osoby zaczynają się edukować i czytać o ich właściwościach, a nawet próbują je zbierać i suszyć. Wszakże od wieków wiadomo, że to właśnie zioła były najszybszymi środkami na wszelkie bolączki i problemy. Ich dostępność w przeciwieństwie do wizyt u lekarza sprawiła, że były szczególnie popularne wśród mieszkańców wsi, którzy często nie mogli pozwolić sobie na drogie leki. 

Na bazie ich współczesnej popularności powstają wpisy na blogach przedstawiające zalety poszczególnych roślin i zachęcające do spróbowania ziołowych herbatek. Zioła są najskuteczniejsze, gdy są zbierane w odpowiednim okresie ich wzrostu, np. zbierając pierwszą pokrzywę w maju wybieramy tylko młode listki lub czubki. Aby cieszyć się tymi zdrowotnymi właściwościami należy pamiętać, by zbierać zioła rosnące z daleka od dróg i autostrad, idealnie rosnące dziko. I nigdy nie zrywać ich wszystkich z danego miejsca, by mogły tam jeszcze wyrosnąć ponownie. Spełnienie takich warunków jest niekiedy ciężkie, nie znamy takich miejsc i przy wielu odmianach ziół czasami możemy nie być pewni, że to co zrywamy jest bezpieczne.

Aby cieszyć się walorami ziół bez przeszkód warto postawić na wyroby zaufanej zielarni. Osoby pracujące tam przy zbiorze ziół są z nimi zaznajomione i znają się na tym najlepiej. Taka zielarnia może być też dobrym tropem, jeżeli nie jesteśmy pewni które zioła powinniśmy nabyć. Często oferują także sprzedaż zebranych roślin lub gotowe mieszanki, skomponowane tak by zawarte w nich rośliny uzupełniały się nawzajem i działały pomocnice w schorzeniach. To właśnie sklep zielarski będzie dobrym zamiennikiem apteki, a ekspedienci mogą kompetentnie doradzić jakie herbatki ziołowe lub wyciągi będą dobre na konkretnie problemy. 

Ponad miarę należy jednak być świadomym, że zioła że względu na wysoka zawartość substancji mineralnych mogą wykazywać mocniejsze działanie, co przekłada się także na wyższe ryzyko uczuleń i podrażnień w przypadku nadmiernego stosowania. Również osoby stosujące leki każdego dnia powinny sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, przykładowo osoby przyjmujące leki na nadciśnienie powinny ograniczać lukrecję. Może się to wydawać zbytnią ostrożnością, jednakże lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak jak przy nowych kosmetykach, należy przeprowadzać próbę uczuleniową przed zastosowaniem domowych maści na skórę. Także wprowadzanie ziół do diety dzieci oraz kobiet ciężarnych i karmiących piersią powinno być otoczone wyjątkową uwagą.