piątek, 24 maja

Kryształowe szklanki do drinków – przyjemność degustacji

Kryształowe szklanki do drinków – przyjemność degustacji

Drinki kojarzone są z kolorowymi alkoholowymi trunkami o niesamowitych kolorach. Coraz częściej można też spotkać się z określeniem „drink” wymiennie z „koktajl” oznaczającym bezalkoholową mieszankę napojów. Są to wersje klasycznych drinków skomponowane tak, aby smakowały jak oryginalny alkoholowy pierwowzór. 
Oczywiście podstawą jest, aby taki napój przyrządzony był z jak najlepszych składników. Jednak nie bez znaczenia pozostaje sposób jego podania, a konkretnie naczynie, w którym się on znajduje. 

Kryształowe szklanki do drinków?

Oczywiście. Choć wybór nie jest prosty. Szklanki o różnych formach, wielkościach, kolorach, wzorach cieszą oczy. Czy drink w nich podany będzie równie przyjemny dla podniebienia? Zdecydowanie tak. Picie z kryształowych szklanek stanowi niejako formę rytuału. Ich barwa oraz przejrzystość gładkich powierzchni pozwalają na eksponowanie i podkreślanie największych zalet napoju. Idealnie gładkie szkło jest przyjemne w dotyku i pozwala na swobodne spływanie płynu po ściankach szklanki. 

Właściwości szkła kryształowego

Szkło kryształowe jest produktem, który daje duże możliwości. Ma duży współczynnik załamania światła, dzięki czemu na jego powierzchni tworzą się piękne refleksy barw. Duża gęstość pozwala na szlifowanie i grawerowanie końcowych produktów szklanych. Uzyskuje się szlachetne, eleganckie i zachwycające efekty wizualne. W produkcji wyrobów kryształowych niektóre wzory szlifów są ponadczasowe i cieszą się niezmienną popularnością. Tak jest, np. ze szlifem brylantowym lub gwiazdkami. 
Szkło kryształowe może być także barwione na wiele kolorów. Zdarzają się też kryształy zdobione srebrnymi lub złotymi wzorami. 

Kryształ na prezent?

Kilkadziesiąt lat temu był to jeden z popularniejszych prezentów. W prawie każdym domu stał kryształ, czy to wazon, czy karafka, czy też patera. Z biegiem lat nieco zostały zapomniane. 
Obecnie kryształowe wyroby zyskują na popularności. Nie ma się co dziwić, gdyż są po prostu piękne, eleganckie i ponadczasowe. Do tego umiejętnie dobrane potrafią wkomponować się w wystrój prawie każdego wnętrza. Wystarczy mały talerzyk albo duży kolorowy wazon, aby nadać nieco klimatu i klasyki w domu lub mieszkaniu. Wyjątkowości kryształowym wyrobom dodaje fakt, że w polskich hutach szkła produkuje i ozdabia się je ręcznie, często na indywidualne zamówienia. 
Dlatego szklanki do drinków zapakowane w estetyczne pudełko z ekoskóry oraz kryształowa karafka z okazjonalnym grawerem to pomysł na wyrafinowany prezent dla każdego dżentelmena.